Trychologia jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób owłosionej skóry głowy i włosów oraz szeroko rozumianą pielęgnacją, która ma na celu redukcję zgłaszanych problemów.
Gdy zauważysz
Jak przygotować się do konsultacji trychologicznej?
Podczas wizyty przeprowadzana jest trichoskopia oraz szczegółowy wywiad medyczny z analizą wyników morfologii, po czym stawiana jest diagnoza i przedstawiony szczegółowy plan dalszego leczenia i wszelkie możliwości terapeutyczne.
Wygląd i kondycja włosów to dla wielu kobiet i mężczyzn bardzo ważna kwestia. Kondycja włosów jest odzwierciedleniem zdrowia całego organizmu człowieka. Czynniki, takie jak stres, zbyt mała ilość snu, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, mają niekorzystny wpływ na ich stan. Ma to przełożenie na rozpowszechnienie problemów związanych z włosami takich jak nadmierne wypadanie, przerzedzenie i nieprawidłowy odrost włosów po okresie wypadania. Również skóra głowy nie zawsze jest w dobrej kondycji, co objawia się łupieżem, nadmiernym łojotokiem, swędzeniem lub uczuciem ściągnięcia i pieczenia. Aby sprawdzić, co jest powodem osłabienia włosów i złego stanu skóry głowy, warto zdecydować się na trichoskopię.
Na czym polega trichoskopia?
Trichoskopia to nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu za pomocą specjalnej kamery. Podczas badania specjalista trycholog ocenia stan skalpu, ujść mieszków włosowych oraz łodyg włosów. Badanie umożliwia diagnostykę różnych typów łysienia oraz monitorowanie efektów terapii. Trichoskopia jest poprzedzona dokładnym wywiadem i analizą stanu zdrowia organizmu pod kątem występowania chorób przewlekłych oraz chorób mających przebieg w ostatnim czasie, sposobu odżywiania, stylu życia, przyjmowanych leków i suplementów oraz pielęgnacji skóry głowy. Następnie wykonywana jest dokładna analiza kondycji skalpu i włosów zakończona propozycją leczenia, a wyniki badania są interpretowane przez specjalistę bezpośrednio podczas konsultacji. Badanie obejmuje skórę głowy i włosy w okolicy czołowej, skroniowej i potylicznej. Trichoskopia jest niezbędnym narzędziem w diagnostyce przyczyny złego stanu włosów oraz skóry głowy. Dzięki niemu można określić terapię, która przyniesie najlepsze rezultaty.