24.03.2023

Cellulit – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?


Już od jakiegoś czasu ćwiczysz i zwracasz uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu, a cellulit dalej jest Twoim utrapieniem? Zdajesz sobie sprawę, że wszystko wymaga czasu, niemniej jednak chciałabyś w końcu pożegnać cellulit na dobre?

Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się, co to jest cellulit, jak powstaje i jaka jest skuteczna metoda do walki z nim.

Cellulit, popularnie nazywany skórką pomarańczową, stał się dolegliwością około 80-95% populacji na całym świecie. Dotychczas uważano, że występuje wyłącznie u kobiet, jednak po wielu latach badań okazało się, że problem może dotyczyć również mężczyzn, u których stwierdzono niedobory androgenów. Obecnie cellulit postrzegany jest głównie jako problem estetyczny. Jednak udowodniono, że przy bardziej zaawansowanym stadium może prowadzić do poważnych zmian chorobowych. Cellulit to obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje się nieregularnym rozmieszczeniem komórek tłuszczowych tworzących guzki i zgrubienia skóry w postaci zagłębień i wypukłości. W zależności od stopnia nasilenia cellulitu mogą mu towarzyszyć obrzęki i wiotkość skóry a także dyskomfort bólowy. Schorzenie ma również związek z zaburzeniami krążenia krwi i limfy, ponieważ ugrupowania komórek tłuszczowych naciskają na naczynia krwionośne przyczyniając się do wolniejszego przepływu krwi, przez co powierzchnia skóry w tych miejscach staje się blada i chłodniejsza od innych partii ciała. Cellulit powstaje w wyniku magazynowania znacznej ilości tłuszczu w określonych miejscach ciała. Cellulit u kobiet obejmuje najczęściej obszary: bioder, brzucha, pośladków, górnych i bocznych części ud, pleców w okolicy łopatek, bliżej dołów pachowych, część przyśrodkową kolan, okolice stawów skokowych oraz ramion. U mężczyzn cellulit najczęściej występuje w okolicy brzucha i karku.

Jak hormony płciowe – estrogeny wpływają na rozwój cellulitu?

Estrogeny odgrywają znaczącą rolę w procesie powstawania cellulitu ze względu na ich bezpośredni wpływ na tkankę tłuszczową, włókna kolagenowe i ścianki naczyń krwionośnych. Hormony te sprzyjają magazynowaniu tkanki tłuszczowej i powodują zastoje wody w tkance podskórnej, co skutkuje obrzękiem. Kolejno obrzęk powoduje ucisk na naczynia krwionośne zaburzając krążenie i powodując stan zapalny, który sprzyja włóknieniu tkanki łącznej.

Co jeszcze sprzyja powstawaniu cellulitu?
  • Czynniki genetyczne
  • Płeć
  • Zaburzenia hormonalne – nadmiar estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu
  • Nieodpowiednia dieta – spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów, tłuszczów typu trans i soli
  • Brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia wpływa na pogorszenie krążenia krwi
  • Używki – wpływają destrukcyjnie na komórki i zaburzają proces regeneracji tkanek
Postacie cellulitu w zależności od budowy ciała
  1. Postać twarda - inaczej cellulit wodny, przeważnie występuje u kobiet młodych, aktywnych fizycznie, szczupłych. Skóra jest jędrna w dotyku i napięta. Objaw „skórki pomarańczowej” występuje przy uchwyceniu skóry w fałd. Mogą pojawiać się rozstępy.
  2. Postać wiotka - inaczej cellulit tłuszczowy, zauważalny głównie u kobiet nieaktywnych fizycznie, jak również u tych, które szybko „zgubiły” wagę. Skóra jest mniej napięta oraz jędrna, z zagłębieniami, zmienia się wraz ze zmianami pozycji ciała.
  3. Postać obrzękowa - najcięższa postać lipodystrofii (cellulitu), dotyczy najczęściej kobiet z zaburzeniami krążenia obwodowego, ze skłonnością do obrzęków. Po uciśnięciu skóry palcem zostaje przez jakiś czas zagłębienie. Skóra jest cienka i blada.
  4. Postać mieszana. Łączy cechy powyższych postaci
Stadia cellulitu

Stopień I - skóra wygląda naturalnie, jest gładka, a tkanka tłuszczowa prawidłowo rozłożona, przez co cellulit staje się prawie niewidoczny, a zmiany widać jedynie przy ucisku.

Stopień II - skóra jest mniej elastyczna. Temu etapowi towarzyszy często zaburzenie mikrokrążenia, co związane jest z uciskaniem przez komórki tłuszczowe naczyń krwionośnych. Wpozycji leżącej skóra jest gładka, natomiast przy uciśnięciu jej w fałd, napięciu mięśni lub w pozycji stojącej widoczne są uwypuklenia.

Stopień III - skóra wyraźnie jest mniej sprężysta, w każdej pozycji: stojącej, siedzącej, leżącej widoczne są zmiany. Podczas dotyku wyczuwalne są ziarnistości oraz grudki, może wystąpić obrzęk i bolesność.

Stopień IV - skóra ma typowe zgrubienia cellulitowe – twarde guzki, widoczne w każdej pozycji ciała, a widoczność nasila się przy napięciu mięśni. Ten etap często wymaga konsultacji lekarskiej.

Jak pozbyć się cellulitu? Sprawdź, jaką metodę polecamy!

Wybór najbardziej skutecznej metody walki z cellulitem jest trudny, co związane jest m.in. z różnym stopniem zaawansowania zmian, ich lokalizacją i stanem skóry. Dużą rolę odgrywa zbilansowana dieta, stopień aktywności fizycznej oraz pielęgnacja domowa. Należy podkreślić, że terapia powinna mieć charakter kompleksowy. Wielokierunkowe działanie w celu zwalczania cellulitu powinno mieć na uwadze przede wszystkim poprawę mikrokrążenia, jak również wspomaganie usuwania tkanki tłuszczowej. Na szczęście w Bueno Beauty Clinic mamy świetny sposób na pozbycie się cellulitu. Endermologia jest zabiegiem, w którym wykorzystuje się specjalistyczną aparaturę złożoną z systemu rolki i klapki, umieszczonych w hermetycznej komorze, działających w połączeniu z podciśnieniem. Obszar skóry, który jest poddawany zabiegowi zwijany jest w fałd przez klapkę i masowany przez rolkę. Na ciało należy założyć specjalistyczny kostium (endermowear), którego zadaniem jest ochrona skóry przed uszkodzeniem, jak również zapewnienie lepszego poślizgu dla głowicy urządzenia.

Efektem zabiegu jest:

  • Redukcja cellulitu
  • Ujędrnienie skóry poprzez stymulację produkcji naturalnego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego
  • Redukcja miejscowo zlokalizowanej i opornej tkanki tłuszczowej
  • Modelowanie i kształtowanie sylwetki
  • Wzmocnienie tkanki łącznej
  • Zmniejszenie retencji wody poprzez uaktywnienie układu żylnego i limfatycznego

Przeciwskazaniami do wykonywania zabiegu endermologii są:

  • Choroby nowotworowe
  • Zapalenie żył
  • Przepuklina
  • Infekcje wirusowe, bakteryjne
  • Wysypka skórna lub inne uszkodzenia skóry
  • Stany zapalne
  • Tłuszczaki
  • Naczyniaki
  • Guzki
  • Zażywanie leków przeciwzakrzepowych.