13.07.2022

Mezoterapia igłowa – kiedy warto ją zastosować?


Czy Twoja skóra mimo stosowania różnych kremów, maseczek i innych kosmetyków nawilżających nadal sprawia wrażenie odwodnionej? I do tego jej kolor jest szary i ziemisty? A może zauważasz u siebie spadek jędrności i pierwsze zmarszczki? Może to oznaczać, że skóra ma niewystarczającą ilość składników nawilżających i odżywczych, które odpowiadają za regulację tych procesów. Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się swojej diecie, czy pokrywa ona zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, czy jest różnorodna i dominują w niej warzywa, owoce, dobrej jakości białko i tłuszcze.

Kolejnym ważnym punktem jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Każda komórka w naszym ciele potrzebuje wody do funkcjonowania. Komórki naszej skóry również. Aby podkreślić wagę wpływu wody na kondycję skóry należy nadmienić, że ze wszystkich tkanek całego organizmu to właśnie w samej skórze właściwej znajduje się jej prawie 1/4. Kwas hialuronowy jako komponent tej warstwy jest substancją, która ma bardzo dużą zdolność wiązania wody – nawet tysiąc razy przekraczającą jego objętość. Niestety z wiekiem ilość kwasu hialuronowego oraz kolagenu i elastyny w skórze zmniejsza się, co skutkuje spadkiem nawilżenia, jędrności i elastyczności.

Mezoterapia igłowa jest bardzo pomocna w utrzymaniu prawidłowych właściwości regeneracyjnych skóry, jej nawilżenia i odżywienia. Polega ona na podaniu specjalnie skomponowanych składników aktywnych w głąb skóry za pomocą iniekcji. Dzięki temu skóra otrzymuje niezbędne elementy budulcowe, aminokwasy, witaminy oraz antyoksydanty bezpośrednio tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie. W ampułkach do mezoterapii igłowej najczęściej możemy spotkać takie składniki aktywne jak: kwas hialuronowy, witamina E, witamina C, witamina A, aminokwasy, hydroksyapatyt wapnia, koenzym Q10, flawonoidy. W niniejszym artykule przybliżymy kilka z nich.

Kwas hialuronowy stanowi najpopularniejszy składnik preparatów do mezoterapii igłowej ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Jeśli zależy nam na dogłębnym nawilżeniu skóry to kwas hialuronowy jest w tym niezastąpiony. Odpowiada on za prawidłowy przebieg procesu tworzenia nowych komórek, między innymi tak ważnych dla jędrności i gęstości skóry – kolagenu i elastyny. Wykazuje wysokie działanie ochronne przeciw wolnym rodnikom chroniąc komórki skóry przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego. Rewelacyjnie sprawdza się w terapiach skór wymagających i wrażliwych przyspieszając procesy naprawcze w tkance.

Za prawidłowe nawilżenie i funkcjonowanie warstwy hydrolipidowej skóry odpowiadają również aminokwasy. Są one niezwykle ważnymi elementami budulcowymi białek znajdujących się w skórze. Zadbanie o prawidłową podaż aminokwasów przekłada się na poprawę gęstości i jędrności skóry, a co za tym idzie, wyraźne odmłodzenie cery. Widoczny efekt nawilżenia po zabiegu mezoterapii z wykorzystaniem aminokwasów jest wynikiem ich wysokiej zdolności wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku.

Witaminy w koktajlach do mezoterapii igłowej mają szerokie zastosowanie. Oto kilka z nich:
  • Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem a jej naturalne stężenie w organizmie wraz z wiekiem maleje. Działa przeciwzapalnie i ochronnie na komórki skóry. W znaczącym stopniu wpływa na prawidłowe nawilżenie skóry dbając o prawidłowe funkcjonowanie warstwy hydrolipidowej zmniejszając ucieczkę wody z naskórka. Witamina C wykazuje głównie działanie przeciw wolnym rodnikom i wpływa na procesy naprawcze w komórkach. Rewelacyjnie sprawdza się w przypadku skór z widocznym fotostarzeniem, nasilonym rumieniem i przebarwieniami. Dodatkowo bierze udział w procesie syntezy włókien kolagenu i elastyny oraz zabezpiecza je przed degradacją.
  • Witamina A jako najbardziej aktywna witamina stosowana w kosmetologii cechuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi i fotoprotekcyjnymi chroniąc komórki skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jest substancją stosowaną w terapiach przeciwstarzeniowych i odbudowujących struktury skóry, wygładzając je oraz zagęszczając.
  • Hydroksyapatyt wapnia jest wyjątkową substancją występującą w mezokoktajlach. Jest to naturalnie występujący w naturze minerał, który intensywnie stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Efektem podania tej substancji jest silne napięcie i zagęszczenie skóry. Mikrocząsteczki hydroksyapatytu wapnia tworzą w obrębie tkanki rodzaj „stelażu”, wokół którego odbywa się produkcja nowych włókien kolagenu dając efekt wypełnienia drobnych zmarszczek i linii oraz ujędrnienia skóry.

Zabieg mezoterapii igłowej jest przeznaczony dla osób chcących kompleksowo zadbać o wygląd swojej skóry. Stanowi świetną bazę do dalszych terapii kosmetologicznych, które mają na celu stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, dostarczając jej niezbędnych składników do odnowy i przebudowy. Rewelacyjnie uzupełnia się z takimi zabiegami jak SkinPen, Ergolift, terapeutyczne zabiegi Dermaquest. Terapie łączone to gwarancja najlepszych rezultatów, gdyż w ten sposób dbamy o swoją skórę kompleksowo, odpowiadając na wszystkie jej potrzeby.

Mezoterapię igłową stosuje się nie tylko w celach nawilżających i przeciwstarzeniowych okolicy twarzy, szyi czy dekoltu. Swoje zastosowanie znajduje również w terapii blizn potrądzikowych oraz rozstępów jako wsparcie do zabiegów silnie przebudowujących struktury skóry oraz na skórę głowy w celu zahamowania wypadania i stymulacji wzrostu włosów.

Chcesz się dowiedzieć czy zabieg mezoterapii jest dla Ciebie? Zapisz się na konsultację z kosmetologiem i dowiedz się jak przywrócić swojej skórze energię i blask.