18.07.2022

W czym może pomóc Ci trycholog?


Zauważyłeś lub zauważyłaś, że w ostatnim czasie zaczęły Ci nadmiernie wypadać włosy? Nagle pojawiają się wszędzie: na poduszce, na podłodze, na ubraniach? Nie wiesz, jaka może być tego przyczyna a chcesz to powstrzymać? A może odczuwasz uciążliwe swędzenie lub pieczenie a skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza?

Kwestia włosów i ich wyglądu jest dla wielu osób bardzo ważna i wszelkie nieprawidłowości objawiające się np. nadmiernym wypadaniem włosów czy pojawieniem się łupieżu powodują stres i sprawiają, że czują się niekomfortowo. Poszukują więc informacji, przekopują strony internetowe w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań kupują szampony, wcierki i suplementy diety, które mają ten problem załatwić. Niestety bardzo często bywa tak, że problem nie ustępuje, a co gorsze może się nasilić. Przyczyną takiego mechanizmu jest brak terapii celowanej w konkretny problem, ponieważ nie została wcześniej wykonana pełna diagnostyka, która pozwoliłaby określić, z czym dokładnie mamy do czynienia oraz co spowodowało ten problem. Na podstawie tych informacji możliwe jest ustalenie planu terapii tak, aby była maksymalnie skuteczna i przyniosła rezultaty jak najszybciej.

Bardzo często wygląd naszych włosów i stan skóry głowy jest odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu. Wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, dieta uboga w składniki odżywcze i mineralne rzutują na wygląd naszych włosów i skóry. Dlatego trycholog oprócz badania trichoskopowego przeprowadza też bardzo dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia, historii chorób, nawyków żywieniowych, stylu życia, przyjmowanych leków i suplementów diety. Warto monitorować kondycję swojego organizmu za pomocą regularnych badań, ponieważ wtedy możemy bardzo szybko wyłapać pewne odchylenia od normy i zareagować, zanim organizm sam zacznie manifestować objawy.

Istotnym aspektem, na który trycholog może zwrócić uwagę podczas konsultacji jest to, że czasami problemy ze skórą głowy spowodowane są stosowaniem przez dłuższy czas nieodpowiedniej pielęgnacji. Używany aktualnie szampon nie jest dobrany do potrzeb skóry głowy, odżywki lub maski przeznaczone do stosowania na łodygę włosa nakładane są również na skalp, peeling skóry głowy jest wykonywany nieregularnie lub w ogóle nie jest stosowany. Takie działania mogą doprowadzić do nadmiernej suchości i pieczenia skóry głowy lub przeciwnie: nadmiernego łojotoku i uciążliwego świądu.

Wykonując trichoskopię, czyli analizę skóry głowy za pomocą kamery z dużym powiększeniem, trycholog dokonuje analizy aktywności gruczołów łojowych, ukrwienia skóry głowy oraz stopnia keratynizacji. Tak dokładne badanie składające z 3 etapów sprawia, że specjalista jest w stanie zauważyć pewne nieprawidłowości jeszcze zanim przykre objawy zaczną dawać o sobie znać. Natomiast najczęściej do gabinetu trychologicznego zgłaszają się osoby już z bardzo nasilonym problemem. Trichoskopia jest obowiązkowym punktem konsultacji trychologicznej, ponieważ niektórych problemów skóry głowy nie jesteśmy w stanie zdiagnozować gołym okiem.

Do gabinetu trychologa bardzo często zgłaszają się również osoby uskarżające się na nadmierne wypadanie włosów. Jest to problem bardzo złożony, dlatego powodzenie terapii mającej na celu zahamowanie wypadania i stymulację wzrostu włosów jest uzależnione od prawidłowego rozpoznania typu łysienia. Umożliwia nam to badanie trichoskopowe, ponieważ dzięki niemu możemy zauważyć pewne szczególne cechy, które są charakterystyczne dla konkretnych typów łysień i na tej podstawie ukierunkować dalsze działania.

Kiedy należy zgłosić się do trychologa?

Na konsultację trychologiczną warto się zgłosić, gdy zauważysz:

  • nagłe lub długotrwałe, nadmierne wypadanie włosów
  • przerzedzenia, prześwity, powiększone przedziałki
  • widoczną utratę objętości włosów
  • swędzenie i łuszczenie się skóry głowy
  • ból, pieczenie, tkliwość skóry głowy
  • suchość, ściągnięcie, wrażliwość skóry głowy
  • nasilone przetłuszczanie się skóry głowy
  • łupież o różnym podłożu
  • dermatozy skórne np. AZS, ŁZS, łuszczyca
  • nieprzyjemny zapach skóry głowy
  • stany zapalne na skórze głowy
  • nagłą złą kondycję włosów np. łamliwość, suchość lub gdy chcesz po prostu skonsultować stan swojej skóry głowy, mieszków włosowych i włosów.

Po konsultacji i zdiagnozowaniu problemu trycholog daje zalecenia co do pielęgnacji domowej, zabiegów specjalistycznych, ewentualnej suplementacji wspomagającej oraz zmian w pewnych aspektach dotyczących stylu życia.

Natomiast jeśli problem okaże się zbyt rozległy, specjalista może zasugerować potrzebę wykonania dodatkowych badań i skierować do lekarza odpowiedniej specjalizacji w celu dalszej diagnostyki.

Jeżeli zauważasz u siebie któryś z wymienionych problemów to nie zwlekaj i umów się do trychologa już dziś!

Jak przygotować się do konsultacji trychologicznej?
  • nie należy myć skóry głowy 24 h przed wizytą
  • nie należy używać produktów do stylizacji (pianki, lakieru, żelu, suchego szamponu)
  • nie należy farbować włosów na minimum 2 tygodnie przed wizytą
  • należy przynieść ze sobą kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry głowy i włosów (lub zrobić zdjęcie opakowań)
  • należy przynieść ze sobą aktualnie przyjmowane leki i suplementy diety (lub zrobić zdjęcie opakowań)
  • należy wykonać badania laboratoryjne: morfologia, żelazo, ferrytyna, panel tarczycowy: TSH, fT3, fT4, witamina D3.